PROTEZ DİŞ TEDAVİSİ

Home PROTEZ DİŞ TEDAVİSİ

PROTEZ DİŞ TEDAVİSİ

N-DENT AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KLİNİĞİ

Protez diş tedavisi, kaybedilen dişler ve ağız içi çevre dokuların hastaya tekrar kazandırılmasını hedefleyen bir diş hekimliği bölümüdür. Dişler ve çevre dokularının kaybı estetik, fonksiyonel, fonetik ve moral açısından kayıplara neden olacaktır

Bu nedenle bu kayıpların protezler yapılarak telafi edilmesi gerekir.

Diş protezleri esas olarak sabit protezler, hareketli protezler ve implant üstü protezler olarak sınıflandırılabilir.

Sabit protezler, mevcut dişlerden destek alınarak yapılan ve bu dişlere yapıştırılarak sabitlenen protezlerdir. Hasta tarafından çıkarılamazlar ve bu yüzden sabit protezler olarak adlandırılırlar.Sabit protezlerin yapımında metal destekler kullanılabileceği gibi metal altyapısız porselenler de kullanılabilmektedir. Tek dişlerin üzerine yapılan kaplamalar veya eksik dişleri tamamlamak için komşu dişlerde küçültülerek yapılan köprüler, sabit protez çeşitleridir.

 

Hareketli protezler, dişlerden ve aynı zamanda kaybedilen dişler bögesindeki kalan dişeti ve kemiklerden destek alınarak yapılan protezlerdir. Genellikle, ağızda kalan dişlerin sayısı ve yerleşiminin sabit protez yapmaya izin vermemesi durumunda yapılırlar. Dişsiz boşluklardan destek almak için bu bölgelere yayılan unsurları olduğu için hacimce sabit protezlerden büyüktürler. Hasta tarafından kolaylıkla takılıp çıkarılabilirler. Dişlerin kısmen kaybedildiği durumlarda kancalar (kroşe) veya hassas tutucular (anker) vasıtasıyla mevcut dişlere tutturulan protezlere hareketli bölümlü (parsiyel) protez denir. Dişlerin tamamen kaybedildiği durumlarda ise, dişsiz bölgelerdeki dişeti ve kemiğe oturan tam (total) protezler yapılır.

 

İmplant, kaybedilen dişlerin yerini almak üzere çene kemiğine yerleştirilen diş kökü şeklindeki titanyum alaşımından üretilen vidalardır. İmplantlar kullanılarak kaybedilen bir diş komşu dişlere dokunulmadan doğala en yakın haliyle iade edilebilir. Hareketli bir protez kullanmak zorunda olan hastanın protezleri sabit proteze
çevrilebilir. Ayrıca tam protezlerin ağızdaki hareketlerini azaltmak ve tutuculuğunu arttırmak için yine implantlar kullanılabilir. İmplantlar protez yapımı açısından sınırlamaları kaldırmak üzere birçok alternatif çözüm sağlayabilirler.

 

 

PROTEZ DİŞ TEDAVİSİ

PROTEZ DİŞ TEDAVİSİ

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Pazartesi - cuma 09.00 – 21.00
Cumartesi 09.00 – 21.00
Pazar Kapalı

Randevu Alın

şikayetinizi belirterek randevu online randevu alaiblirsiniz.

    Hemen Ara
    EN TR
    Soru Sor
    Merhaba.
    Size nasıl yardımcı olabiliriz ?